O společnosti

Jediným akcionářem společnosti Vega Capital a.s. je David Rusňák, který je výrazným českým podnikatelem a filantropem


Pochází z malé slovácké vesnice nedaleko Kyjova. K byznysu se poprvé dostal po roce 2005, kdy vydělané prostředky investoval do firmy zabývající se mezinárodním zasilatelstvím a do vývoje softwaru pro sklady, továrny a společnosti podnikající v logistice.

V roce 2011 své aktivity zastřešil založením investiční skupiny DRFG (David Rusňák Family Group), ve které je předsedou představenstva a největším akcionářem. Investorskou aktivitu začala společnost vyvíjet od roku 2013. DRFG se řídí investiční filozofií založenou na upřednostňování investic v oborech, kterým dobře rozumí, v lokalitách, které jí jsou kulturně i geograficky blízké a v projektech, kde může získat významný rozhodovací podíl.

Zaměřuje se především na investice do nemovitostí, telekomunikací, energetiky a finančních služeb.

Skupina DRFG zřídila v roce 2016 podílový nemovitostní fond CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND. Fond spravujelichtenštejnská společnost CAIAC Fund Management a aktuálně má ve správě více než 5,5 miliardy korun. V roce 2021 skupina založila druhý fond kvalifikovaných investorů CZECH DEVELOPMENT FUND SICAV, který investuje do developerských projektů s přidanou hodnotou. Očekávaný objem majetku fondu do konce roku 2022 se odhaduje na 1 miliardu korun. Zakládání dalších fondových struktur je strategií skupiny i pro další roky. 

Od roku 2019 je součástí skupiny online srovnávač s vlastní poradenskou sítí čítající téměř 1 000 poradců a konzultantů ChytrýHonza.cz. Společnost je lídrem na trhu v rámci propojování on-line a off-line distribuce finančních služeb a umí zprostředkovat na 650 produktů od téměř 70 bank, úvěrových společností, pojišťoven, penzijních a investičních společností.

Mezi společnosti ovládané Davidem Rusňákem patří také společnost EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s., registrovaná u České národní banky.

V roce 2019 vstoupil prostřednictvím Vega Capital a.s. do společnosti CZECH HOME CAPITAL, která investuje do nájemního bydlení v České republice a ve vybraných zemích EU. V letošním roce překročí počet bytových jednotek určených k dlouhodobému pronájmu 2 500. V roce 2021 se stala skupina CZECH HOME CAPITAL součástí DRFG.

Součástí skupiny Vega Capital je také společnost Vega Shot, která investuje do projektů a aktiv týkajících se blockchainu, kryptoměn, webu 3.0 a navazujících technologií. Zároveň vyhledává krátkodobé i dlouhodobé příležitosti perspektivních akciových titulů především na burzách v západní Evropě a v USA. Je také zakladatelem fondu zaměřeného na spekulativní investice, který je registrován u České národní banky.

Vega Capital vlastní také další nemovitosti, například významné množství zemědělské půdy a na ni navazující farmu produkující zdravé potraviny a chovající zvířata ve volných chovech a velmi přirozeném prostředí.

David Rusňák založil také nadaci (Nadace DRFG), která podporuje řadu sociálních, kulturních a charitativních projektů.

Vybrané entity majetkově řízené Davidem Rusňákem

Za 10 let úsilí Davida Rusňáka a jeho spolupracovníků vzniklo například

> realitní portfolio především obchodních retailových ploch, developerských projektů a nájemních bytů v objemu převyšujícím 15 miliard korun,

> jedna z největších evropských společností zabývající se výstavbou a údržbou telekomunikačních sítí, která dodává řešení mobilním operátorům a poskytovatelům dat a v roce 2021 za tyto služby utržila více než 1,5 miliardy korun,

> silná finanční distribuce s téměř tisícovkou konzultantů a půl milionem spokojených klientů.

Více o Vega Capital

Ke stažení ZDE.
Aktualizováno 13.05.2022